Bitlocker to Go je relativně nová funkce systému Windows. Použití flash disků s malou velikostí, ale s velkou úložnou kapacitou se exponenciálně zvyšuje. Přestože je použití přenosných disků pohodlné, vyvolalo problémy v oblasti zabezpečení dat. V případě krádeže nebo ztráty disku se riziko netýká ceny disku, ale vnitřní hodnoty dat v něm. Microsoft představil Bitlocker jako řešení, které má této situaci pomoci šifrováním disků.

Část 1: Co je Bitlocker jít

Bitlocker to Go umožňuje zašifrovat flash disk a zabezpečit jej pomocí hesla. Když je flash disk zašifrován, citlivá data jsou zabezpečena a může je používat pouze ten, kdo zná heslo.

bitlocker to go

Bitlocker mohou používat jak domácí uživatelé, tak firemní uživatelé. Jedná se o dynamický systém, který lze také konfigurovat prostřednictvím zásad vynucených správcem systému. Správce systému může v zásadě zadat délku a složitost hesla.

Část 2: Jak používat Bitlocker to Go

V této části budeme diskutovat o tom, jak používat Bitlocker ve Windows 7 a Bitlocker ve Windows 10. Není třeba diskutovat o stažení Bitlocker to Go, protože je součástí Microsoft Windows.

1. Šifrujte disk pomocí Bitlocker to Go

Chcete-li použít Bitlocker ve Windows 7 a pokročilých verzích, budete používat Bitlocker Drive Encryption Wizard. Průvodce je dostupný z ovládacího panelu a průzkumníka Windows.

Chcete-li použít Průzkumník Windows, klikněte pravým tlačítkem myši na vyměnitelnou jednotku a vyberte „Zapnout Bitlocker“.

turn on bitlocker in windows 10

Kromě toho můžete k Bitlockeru přistupovat z Windows 10 nebo pokročilých verzí pomocí ovládacího panelu na kartě „Systém a zabezpečení“.

turn on bitlocker via control panel

Jakmile váš systém spustí Bitlocker, ujistěte se, že neodpojujete disk, protože to může nějakou dobu trvat. Jakmile bude inicializována, budete dotázáni, zda chcete k zašifrování použít heslo nebo čipovou kartu. Použití hesla je častou volbou.

use password or smart card to encrypt the drive

Pokud po zašifrování disku zapomenete heslo, budou vaše data navždy ztracena. Protože se jedná o extrémní případ, Bitlocker to Go Windows 7 a Windows 10 vám poskytuje další způsob přístupu k datům. Obnovovací klíč si můžete uložit do účtu Microsoft, do počítače nebo vytisknout. Toto je váš plán zálohování pro případ, že zapomenete heslo.

back up bitlocker recovery key

Nyní zvolte, zda chcete šifrovat pouze soubory uložené na něm nebo celý disk.

choose how to encypt the drive

Bitlocker to Go Windows 10 má dva režimy šifrování. Prvním je nový režim šifrování, který lze použít pouze pro jednotky v zařízení. Kompatibilní režim lze použít i na vyměnitelné jednotky.

choose encryption mode

Veškerá konfigurace je nyní hotová a můžete přejít k šifrování disku. To může chvíli trvat.

Pokud potřebujete během procesu vyjmout jednotku, stiskněte tlačítko pauzy. Když znovu připojíte disk, Bitlocker to Go převezme úlohu znovu odtamtud.

Gratulujeme! Vaše data jsou nyní v bezpečí.

2. Změňte heslo disku

Pokud máte šifrovaný disk, možná budete chtít změnit heslo. Je také velmi snadno spravován prostřednictvím možností správy Bitlockeru. Můžete změnit heslo, odstranit heslo, zálohovat obnovovací klíč atd.

Chcete-li změnit heslo, odemkněte disk pomocí hesla. Dále klikněte pravým tlačítkem na jednotku a vyberte 'Změnit heslo Bitlocker' volba.

change bitlocker password through file explorer

Nyní vyplňte pole pro heslo a uzamkněte disk novým heslem.

3. Dešifrujte disk

Když máte heslo nebo klíč pro obnovení zašifrovaného disku, můžete disk snadno dešifrovat pomocí ovládacího panelu nebo možností správy Bitlocker to Go Windows 7. Chcete-li disk dešifrovat pomocí ovládacího panelu, přejděte na kartu „Systém a zabezpečení“. Klikněte na odkaz Bitlocker Drive Encryption.

manage bitlocker in control panel

V případě Průzkumníka Windows klikněte pravým tlačítkem na zašifrovanou jednotku a vyberte Spravovat Bitlocker.

Na panelu správy klikněte na 'Vypnout Bitlocker'. Po zobrazení výzvy potvrďte tuto možnost.

turn off bitlocker in control panel

Čtěte také: 5 nejlepších způsobů, jak zakázat Bitlocker v systému Windows

Extra tip: Jak změnit heslo správce systému Windows

Pokud jste ztratili heslo správce systému Windows, ztratíte velkou část kontroly nad systémem. Nemůžete provádět administrativní úlohy, nemůžete přidávat nebo odebírat programy a tak dále. To se stává bolestí hlavy, protože nechcete ztratit data a vždy chcete kontrolu, takže čistá instalace není vůbec proveditelná.

Při hledání možností je vaším prvním instinktem hledat výchozí heslo správce pro celý systém. Tato možnost je však odstraněna z nejnovějších možností okna z důvodu bezpečnostních opatření.

Zde však není vše ztraceno. PassFab 4WinKey je software, který pomáhá změnit heslo správce systému Windows, i když je zapomenete. Chcete-li použít software 4WinKey, postupujte takto.

Vytvořte disketu pro resetování hesla.

 • Spusťte PassFab 4WinKey, vložte USB. A vyberte disk, který budete používat k resetování hesla.

  select usb to creat a password reset disk
 • Všechna data na disku pro resetování hesla budou ztracena, proto si je zálohujte. Vypalování disku může nějakou dobu trvat.

Spusťte systém z disku pro resetování hesla.

 • Vložte disketu pro resetování hesla do uzamčeného počítače a restartujte jej.
 • Stisknutím „F12“ nebo „ESC“ otevřete spouštěcí nabídku.
 • V zaváděcí nabídce vyberte resetovací disk a spusťte z něj.

Obnovit heslo.

 • Nyní to převezme 4WinKey. Vyberte operační systém Windows.
 • Na další obrazovce můžete změnit heslo libovolného uživatele v systému.

  choose to reset account password
 • Jakmile nastavíte nové heslo, máte kontrolu nad systémem zpět na vás.

  reset account passwordreset password sucessfully

Na závěr

Nastavení hesel je zásadní pro bezpečnost systému a dat. Bitlocker to Go je velmi praktický nástroj pro zabezpečení úložných zařízení před krádeží a zneužitím dat. Stejně tak je velmi důležité nastavení hesel u administrátorských účtů. Pokud však heslo zapomenete, jste zablokováni ze systému a to je noční můra. 4WinKey je nezbytný software v případě takového problému a řeší problém velmi pohodlně.

PassFab 4WinKey box
 • Okamžitě odstraňte nebo resetujte heslo správce
 • Obnovte heslo účtu Microsoft během několika minut
 • Pokud chcete, smažte nebo vytvořte účet Windows
 • Jedním kliknutím vytvoříte disk pro resetování hesla systému Windows (USB/CD/DVD)
 • Podpora všech značek počítačů jako Dell, HP, Lenovo, Toshiba atd.
 • Kompatibilní s Windows 11/10/8.1/8/7/Vista/XP a Server 2019